Healthy Beet Juice Recipe

Hi Everyone! I hope your week has been going well!

I’ve been enjoying my time here at home with my family. It feels like this week is flying by, as I’ve seriously had to create a schedule just to see everyone I want to! It’s been awesome to be back and catch up, though.

A couple of weeks ago my mom told me that she bought a juicer. I was super excited because I have been dying to try one out for the longest time. I run to a particular place in Missoula when I want to grab a juice, and they are always so cashy! A bottle at my local juicery costs $8.50 on average for a 12 ounce bottle. So, I wanted to recreate my favorite beet juice drink at home for a much cheaper price!

2 Large Beets

1 Cara Cara Orange

2 Lemons

4 inches Ginger

2 Apples (I used Gala)

I’ve heard so many people say that beets are disgusting, but I happen to LOVE them. I’ve eaten them raw, roasted, pickled, and juiced, and I haven’t tasted a beet I don’t like. Haha! I’m so my father’s daughter, as he loves them too! Must be in the genes.

Like I said earlier, buying juice is pretty expensive! I usually spend $8.50 for 12 ounces. I thought I break down the price for you!

Store Bought:

1 bottle = $8.50/12 oz = 0.71 cents/oz

Homemade:

2 Beets: $2.49 at Walmart

1 Large Orange: $0.67 (bought by the pound at my local grocer)

2 Lemons: $1.00 ( 0.50 cents a piece)

2 Apples: $1.18 (1.2 pounds of apples at .98/lb)

Fresh Ginger: $0.20 (bought at 1.49/lb)

Total: $5.54 for 40 ounces = 0.14 cents/oz

I started by peeling everything but the apple. The juicer is good enough at separating that, so no need to worry about it! I’d assume you’d be okay leaving the skin on the ginger, but I didn’t want to take the risk!

The juicer has a couple of different settings: Low and High. The low setting is used for soft fruits and vegetables, and the high setting is used for the harder ones. I decided to juice the citrus fruits first, so I put the setting on low and threw the lemons and orange in.

I feel like I didn’t use too much fruit and couldn’t believe that I had nearly 10 ounces of juice!

I turned the setting to high, and tossed in the beets, apples, and ginger. It’s SO easy! It takes a little while to clean up, but it’s so worth it!

I extracted nearly 40 ounces, which is enough juice to last me several mornings here at home. I drank a huge glass after I got done and this was incredibly good! It’s taken everything in me not a drink this whole thing in a day. It just tastes so light and refreshing! I’m going to have to buy my own juicer when I get back to Montana!

Look at the color!! Soooo pretty!!

Healthy Beet Juice

A super healthy and cost effective juice that is so easy to make! 

Ingredients

  • 2 large Beets
  • 2 Gala Apples
  • 2 Lemons
  • 1 large Orange
  • 4 inches Fresh Ginger

Instructions

  • Peel all fruits except apples
    Turn juicer on lowest setting
    Toss citrus fruits in and juice
    Turn juicer on highest setting and toss in apples, beets, and ginger
    Enjoy your juice 🙂

Let me know if you try this recipe! I’d love to get your feedback, and new ideas for different ways to use beets!

Thanks for stopping by and have a great day!

Leave a Reply